Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Рисковете при P2P кредитирането са аналогични на тези при CDO, CLO и т.н.

Рисковете при P2P кредитирането не се различават принципно от тези при практиката на банките от предишната криза да продават деривативи на база ипотечни кредити (CDO).

Банката дава кредит и създава дериватив, който продава на инвеститори. В момента, в който банката продаде този дериватив рискът за нея изчезва - остава риск при получателя на кредит и инвеститора, който е купил този дериватив.

Сегашните P2P платформи оперират по аналогичен начин - взимат си сигурния процент и рискът е в инвеститорите.

Това, че не ползват същото наименование за деривативите няма никакво значение. Дали ще се казват CDO, CLO или просто ще му казват цесия, това са незначителни подробности.

Същественото е кой има skin in the game и кой няма.

Когато дойде кризата и хората имат затруднения да си плащат кредитите - негативите ще ги понесат кредитополучателите и инвеститорите, а посредниците (P2P платформите) ще излязат без сериозни загуби (освен репутацията си - давали са много лоши заеми, т.е. не са подбирали добре клиентите си, защото рисковете за тях са минимални - прехвърлят ги веднага като горещ картоф на инвеститорите).

Докато настроенията са оптимистични, хората харчат, недвижимите имоти и акциите поскъпват - всичко е наред, инвеститорите печелят, посредниците печелят. Когато обаче тенденцията се обърне ще стане интересно.

След като банките много често грешат и губят пари, защото моделите им за риска са неадекватни (обяснено е в книгите на Талеб) – представете си как хора, които не ползват никакви модели, а просто на сляпо натискат едни бутони в платформите за P2P кредитиране се справят с управлението на риска.

Още по темата: Невидимият слон при P2P кредитирането - правната несигурност и разходите, свързани с червената лента.

(Снимка - Pixabay:2696229)

Коментари

Финансовите услуги и червената лента

Да спрем банковия и картовия лобизъм

Знаеш ли какви промени в законите ти готвят? Готов ли си да се подчиняваш на господарите си?

Ново! От 2023 година! Нашите законотворци (които изобщо не взимат пари за писане на закони) пак пишат промени в закон по много подозрителен начин. Промените са "скрити" в края на проект за закон, в заглавието на който се твърди, че ще се изменя ДОПК. Обаче се оказва, че това не е съвсем така - променят се и други закони...

Опитват да вкарат промени, които само до преди месеци не успяха! Дали този път ще успеят да гласуват в интерес на тесен кръг лица?

Демокрацията работи само ако гражданите се интересуват какви закони смятат да се гласуват в Народното събрание. Също така, за да работи демокрацията, се налага и народните представители да са наясно с това, което гласуват.

Да спрем банковия лобизъм!

Популярни статии

За вредата от озонаторите и йонизаторите на въздух

Снимане на публични и обществени места - правни аспекти

Ремонт на печка духалка (ремонтирана преди това неправилно от неизвестен майстор)

По-лоша частна пощенска услуга от Български пощи? Запознайте се с услугата „пощенско писмо“ на Еконт

Проблемът с амплитудно модулираната светлина и ползването на широчинно-импулсна модулация за регулиране на яркостта на светлинни източници

Търся си приятелка

Защо напоследък всички станаха специалисти по ренесансово изкуство и Олимпиади?

Блогове

Още, още блогове

Още блогове

Всички публикации в блога (цъкни тук за да се отвори архива)

Показване на още