Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Bitmessage - новата електронна поща

Bitmessage е децентрализиран (P2P) комуникационен протокол, който се използва за изпращане на криптирани съобщения до един или до множество получатели (пощенски списък).

Bitmessage решава проблема със слухтенето на метаданните (дата, подател и получател).

Ако ползвате криптирана с OpenPGP електронна поща, подслушващите ще знаят с кого и кога си пишете, но няма да виждат съдържанието. При Bitmessage всички съобщения се копират на компютрите на всички потребители на услугата и се съхраняват в продължение на два дена. Но само получателят на съобщението може да разбере, че е получил съобщение, защото съобщенията (заедно с метаданните - кой е подателя и кой е получателя) са криптирани с публичния ключ на получателя (и подписани с частния ключ на подателя). Това също дава възможност да се пращат и получават съобщения без да се налага получателят да е онлайн в момента на изпращането.

Протоколът поддържа два вида пощенски списъци (pseudo-mailing-list) – централизирани и децентрализирани. Разликата е в това, че при децентрализираните частният ключ на адреса на пощенския писък е публично достъпен и всеки от потребителите на списъка го има (при централизирания пощенски списък изключването на клиента, при който е частния ключ на адреса, води до спиране на функционирането на пощенския списък – прекратява се препращането на съобщенията до потребителите на списъка).

Възможно е да изпращате съобщения до много потребители и без да сте активирали пощенски списък (pseudo-mailing-list). В този случай съобщенията пратени до вашия адрес ще са достъпни за четене само от вас (няма да се препращат до всички абонати), но вие ще можете да пращате съобщения до всички, които са се абонирали за вашия адрес.

Съобщенията пратени до абониралите се за даден адрес са криптирани с частния ключ на подателя – тоест могат да бъдат прочетени от всеки, който знае адреса на пощенския списък.

Ако желаете да изпращате съобщения до всички, които са се абонирали за вашия личен адрес, не трябва да избирате "Behave as a pseudo-mailing-list address", защото при активиране на пощенски списък, всички съобщения до вашия адрес ще бъдат препращани към всички абонати на списъка (не е нужно да правите пощенски списък за да пращате съобщения до абонатите си). Ако искате да създадете пощенски списък, трябва да ползвате друг адрес и да обявите, че този адрес е пощенски списък, а не личен адрес – за да не се обърка някой да праща конфиденциални данни (всичко, което се праща на адрес, който е пощенски списък, става достъпно за всеки, който знае адреса на пощенския списък).

За потребителите на Линукс (ако вашата дистрибуция няма готов пакет за инсталиране на Bitmessage) препоръчвам тези команди:

Изтегляне на последната версия:

$ git clone https://github.com/Bitmessage/PyBitmessage $HOME/PyBitmessage

Стартиране на програмата:

$ cd $HOME/PyBitmessage/src/ && nohup python ./bitmessagemain.py

Изисква се да имате инсталирани Python, PyQT, Git, OpenSSL.

Инсталиране на зависимостите при Debian и Ubuntu:

$ sudo apt-get install python openssl git python-qt4

Инсталиране на зависимостите при RedHat и Fedora:

$ sudo yum install python openssl git

При някои дистрибуции може да се наложи да инсталирате отделно най-новата версия на OpenSSL.

Може да сложите икона на десктопа като запишете файл bitmessage.desktop в папката Desktop със следното съдържание:

[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=nohup python /home/потребителска-директория/PyBitmessage/src/bitmessagemain.py
Name=Bitmessage

Заменете "потребителска-директория" с името на вашата директория и след като запазите файла щракнете с десния бутон на мишката върху иконата, изберете "Properties", "Permissions" и сложете отметка пред "Allow executing file as program".

Ако желаете Bitmessage да се стартира когато се логнете, запишете в директорията ~/.config/autostart/ файл bitmessage.desktop:
[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=nohup python /home/потребителска-директория/PyBitmessage/src/bitmessagemain.py
Name=Bitmessage
X-GNOME-Autostart-enabled=true

Заменете "потребителска-директория" с вашата директория.

Официален сайт на проекта: https://bitmessage.org/

Моят Bitmessage адрес е: BM-GuMLWDTnTYrwpCggPnnMroLMGohES4d1 (не го следя, защото никой не го ползва, не е популярен - за сега).

Коментари

Финансовите услуги и червената лента

Да спрем банковия и картовия лобизъм

Знаеш ли какви промени в законите ти готвят? Готов ли си да се подчиняваш на господарите си?

Ново! От 2023 година! Нашите законотворци (които изобщо не взимат пари за писане на закони) пак пишат промени в закон по много подозрителен начин. Промените са "скрити" в края на проект за закон, в заглавието на който се твърди, че ще се изменя ДОПК. Обаче се оказва, че това не е съвсем така - променят се и други закони...

Опитват да вкарат промени, които само до преди месеци не успяха! Дали този път ще успеят да гласуват в интерес на тесен кръг лица?

Демокрацията работи само ако гражданите се интересуват какви закони смятат да се гласуват в Народното събрание. Също така, за да работи демокрацията, се налага и народните представители да са наясно с това, което гласуват.

Да спрем банковия лобизъм!

Популярни статии

За вредата от озонаторите и йонизаторите на въздух

Снимане на публични и обществени места - правни аспекти

Проблемът с амплитудно модулираната светлина и ползването на широчинно-импулсна модулация за регулиране на яркостта на светлинни източници

Ремонт на печка духалка (ремонтирана преди това неправилно от неизвестен майстор)

По-лоша частна пощенска услуга от Български пощи? Запознайте се с услугата „пощенско писмо“ на Еконт

Политиците пак заговориха, че щели да създават работни места

Данък върху финансовите транзакции

Блогове

Още, още блогове

Още блогове

Всички публикации в блога (цъкни тук за да се отвори архива)

Показване на още