Големите магазини да работят до 20:00 и да са затворени в събота и неделя?
Бивш аграрен министър: Веригите не са виновни, държавата не е на мястото си.
Бившият земеделски министър Кирил Вътев посочи, че с бойкот на големите търговски вериги, проблемът с цените няма да бъде решен."Те (веригите - б.а.) не работят по правилата, по които действат в държавите, от които идват. Например, в събота и неделя да не работят, да затварят в 20 ч., а така да дават възможност на малките магазини да функционират. Нашата държава не си е на мястото, а за това не са виновни веригите. В някои европейски градове супермаркетите дори не са в центровете на кварталите, а в обособени търговски зони”, каза Вътев.
Има ли повече от 5 човека в страната, които да подкрепят такова безумие?
Ако веригите магазини не работят в събота и неделя и затварят в 20:00 (през останалите дни) това ще удари основно работещите бедни, които ще са принудени веднага след връщане от работа да се блъскат в магазините за да им сварят работното време.
Сега трафикът в големите магазини се разпределя, защото някои от работещите бедни ги посещават след 20:00 и така има по-малки опашки на касите преди 20:00.
За някои от работещите бедни е удобно да ходят в магазините в събота и неделя, защото тогава не са на работа.
Извеждането на големите магазини извън жилищните квартали ще удари по-бедните хора, защото ще ги принуди да плащат за [и губят време за] транспорт и така ще наруши конкуренцията спрямо малките магазини, които ще вдигнат цените.
В крайна сметка ако се приемат тези безумни идеи това мен няма да ме засегне, защото аз нямам проблем да ходя да пазарувам през деня когато работещите бедни са на работа. Ако изкарат големите магазини извън жилищните квартали това за мен също няма да е проблем, защото мога да си позволя да поръчвам храната с куриер (или просто да пазарувам на по-високи цени от близките квартални магазинчета). Ще засегне обаче точно тези хора, за които е важно да могат да пазаруват на ниски цени.
Цените на храните в България са толкова ниски основно благодарение на това, че има търговски вериги. Затова е малоумно да се бойкотират точно търговските вериги.
Като цяло храните в България са ниски спрямо средното за Европа с изключение на някои категории (като млечни храни например). Нищо няма да ви стане ако просто спрете да купувате млечни продукти и вместо това ядете други видове храни - напр. зеленчуци, месо.
Друга малоумна идея - да се слага таван на надценката. Това ще засегне основно работещите бедни, защото има риск евтините храни бързо да свършват и да остават по щандовете само по-скъпите (или само храни с по-висока трайност). За мен няма да е проблем да купувам от останалите по щанда по-скъпи храни, но това ще удари работещите и неработещите бедни.
Причината евтините храни бързо да свършват на щандовете е, че при ниска надценка търговците не могат да си позволят риска да им залежи стоката и да я изхвърлят. Затова ще намалят този риск като зареждат по-малко.
30% надценка значи, че на плажа няма да се продава сладолед. Който иска да яде сладолед - да си носи с хладилна чанта.
Лошото е, че покрай таван на надценките ще измислят още 20 глупости и ще има (не)предвидени нежелани ефекти и от тях.
Някои продукти в големите супермаркети са с малка надценка и ниска цена и са по-евтини от аналогични продукти, които се продават в малките магазини, но други са с по-голяма надценка.
Ако сложат таван на надценките това ще постави веригите магазини в привилегировано положение, защото сега малките имат възможност да предлагат на по-ниски цени на някои продукти, а след като някои продукти поевтинят заради ограничението за надценка малките магазини ще загубят клиенти, защото в големите магазини няма да са по-скъпи тези продукти, които са били с по-голяма надценка.
Присъединете се към контрабойкота - посетете магазин от големите вериги на 13-ти февруари.
Контрабойкот: "Масово пазаруване в LIDL, Billa & Kaufland на 13-ти февруари"
Пазарът реши!
След поскъпването на тестените закуски на уличните баничарници стана по-евтино да се ядат две кюфтета (купени от уличните вериги за скара) с филийка хляб.
Освен това супермаркетите конкурират баничарниците с тестени закуски на цена значително по-ниска от тази в баничарниците.
По данни на БургасИнфо има излезли в отпуска пекарни. Възможни са фалити.
Моят коментар: вероятната причина за поскъпването е повишаването на заплатите. Това дава възможност на веригите супермаркети да дадат по-ниска цена поради икономии от мащаба.
Коментари
Публикуване на коментар