Планът "Орешарски" - щял да създаде по-добра среда за правене на бизнес...
Като новост в програмата Орешарски определи по-активна роля на държавата като регулатор, гарант за конкуренция и социални права, както и ограничаване на тежестта върху бизнеса, антимонополна политика, активна защита на потребителите, повече мерки срещу бедността.
Как така хем държавата ще регулира (знаем до какво води регулацията в общия случай - до повече бедност), хем ще ограничава тежестта върху бизнеса (която самата държава създава)?
Как така държавата хем ще регулира, хем ще провежда антимонополна политика? Нали точно регулациите, които държавата налага спомагат да се създават монополи (или съществуващите монополи да не могат да бъдат съборени от по-малки конкуренти)?
До сега КЗК в много случаи прави точно обратното - вместо да защитава конкуренцията (нали за това се нарича "Комисия за ЗАЩИТА на конкуренцията"), тази комисия всъщност пречи на конкуренцията. Работещите там имат особено мнение какво значи да се "защитава" конкуренцията... Сещам се за случая с Генсофт - бяха дали възможност на потребителите, които не са доволни от конкурентен продукт да преминат лесно към техния софтуер. И ги наказаха за това добро дело (че са конкурентни)! КЗК разбира "защитата" на конкуренцията по особен начин - вместо да защитават конкуренцията те защитават определени фирми от тяхната конкуренция.
Възнамеряване да смекчим над 100 лицензионни режима за развити на стопанска дейност
А защо ще бъдат "смекчавани" тези лицензионни режими? Защо не се ликвидират всички закони, които ги въвеждат вместо да се "смекчават"?
Премиерът пое ангажимент за подобряване на административната среда.
След признанието, че цели 100 лицензионни режима няма да бъдат премахнати как очаква да му повярваме? Може би административните пречки също ще бъдат "смекчени" вместо премахнати? Да не излезе после, че "смекчаване" в същност не означава това, което си мислим - може би Орешарски има особено мнение по въпроса какво значи "смекчаване"...
Той обеща да засили подкрепата за малките предприятия и за стартирането на бизнес.
От отказа да премахне 100 лицензионни режима стана ясно, че няма воля за подкрепа на малките предприятия и стартирането на бизнес.
Орешарски акцентира върху увеличаване на заетостта
Как точно непремахването на стоте лицензионни режима ще увеличи заетостта? Вярващите в държавата не разбраха, че не държавата създава работни места, а частния сектор (държавата може да пречи повече или по-малко на частния сектор).
Обърнете внимание, че никой не ви общава, че няма да бъдат въведени нови лицензионни режими (само 100 от съществуващите ще бъдат "смекчени" вместо да бъдат премахнати)!
Липсва и обещание, че няма да се гласуват още закони. Даже напротив – този текст намеква, че ще се пишат нови закони:
Като новост в програмата Орешарски определи по-активна роля на държавата като регулатор, гарант за конкуренция и социални права, както и ограничаване на тежестта върху бизнеса, антимонополна политика, активна защита на потребителите, повече мерки срещу бедността.
За съжаление мнозинството от гражданите не разбират вредния ефект на голямото законодателство.
Ето какви нови абсурдни закони ще се гласуват:
- Шок и ужас: данъчни с униформа ще ни спират на пътя - катаджиите вече ще имат конкуренция!
- Още антипазарни закони - ще въвеждат минимални ренти на земите от 2014 година
Цитатите са от статията, публикувана в Инвестор.БГ: Планът "Орешарски" залага на борба с монополите за по-конкурентна среда. Бизнес климатът ще се подобрява с мерки за пресичане на контрабандата, според програмата на кабинета.
Катаджиите са ужасени - сега ще трябва да се конкурират с данъчните за подкупи...
ОтговорИзтриване