Чистене на прах с отровен газ? Не, благодаря. Предпочитам да поживея още. Имам прахосмукачка.
Ползването на флакони с компресиран запалим газ (gas duster) за почистване от прах на компютри не го разбирам.
Някои сервизи ползват такъв в помещението, което е абсурдно според мен. Газът е запалим, измества кислорода в помещението (по някаква причина не слагат вътре въздух, а запалим газ!). И се плаща за опаковката.
Не разбирам защо продължават да го купуват и ползват в затворени помещения.
Още по-абсурдно е ползването на отровни газове за целта (като 1,1-Difluoroethane).
(Снимка на втора страница от този документ: SDS_dust-off-compressed-gas-duster.pdf.)
Според мен най-добрият метод за почистване на прах е с прахосмукачка, която има възможност за включване на маркуча от другата страна. (Това е едно от важните неща, които е добре да се гледат при избор на прахосмукачка - маркучът да може да се свързва обратно, за работа в режим обдухване.)
Първо се чистят в нормалния режим (на засмукване) по-едрите парчета прахоляк и насекоми (натрупани по дъното), а после се минава в режим на обдухване.
Поради спецификата на динамиката на флуидите не е възможно почистването на праха когато прахосмукачката е в режим на засмукване. При същия дебит на въздуха в режим на обдухване въздушният поток има много по-силно въздействие върху праховите частици.
Такова чистене трябва да се прави навън, поради огромното количество прах, което се отделя.
Ползването на компресор за помпане на гуми не е желателно, защото за някои модели е известно, че пръскат масло, което може да изцапа платките.
По време на обдухване перките на вентилаторите трябва да се блокират (например с отвертка), защото иначе може да се повредят от високите обороти на въртене. Повредата може да настъпи по механични причини или по електрически (в намотките на електрическия двигател се индуктира твърде високо напрежение, което може да повреди електрониката).
Коментари
Публикуване на коментар