Отворено писмо към производителите на светодиодни крушки и монитори със светодиодна подсветка
Проблемът с промяната на спектъра при регулиране на яркостта на светодиода чрез промяна на постоянния ток през него може да се реши без ползване на широчинно-импулсна модулация като се включват различен брой светодиоди в зависимост от желаната яркост.
Увеличаването на цената на продукта няма да е много голяма, но ще има ефект при много хора, които не подозират, че модулираната светлина им провокира главоболие, епилептични пристъпи и други (ефектите от модулираната светлина не са добре изучени).
При светодиодните крушки проблемът със спектъра не е толкова голям като при мониторите, при тях може да се приложи по-евтиния начин (да се регулира яркостта чрез управление на стабилизатора на ток). Даже може да е желан (ако промяната в спектъра става в посока към увеличаване дължината на вълната при намаляване на постоянния ток през светодиода – така се имитира залез).
Няма да е много скъпо в настройките на монитора да се предвиди възможност за изключване на ШИМ (регулиране на яркостта да става чрез промяна на постоянния ток) и изключва на FRC.
Повече по темата как FRC влияе на някои хора може да прочетете във форума https://ledstrain.org.
За някои хора е много по-важно да нямат негативните симптоми от FRC и PWM, отколкото правилното възпроизвеждане на цветовете. Заради тях има смисъл да се предвиди леснодостъпна функция за изключва на ШИМ и FRC.
Модулираната светлина има интересен физиологичен ефект – невроните от невронните мрежи, непосредствено свързани със фоточувствителните сензори на окото, започват да трептят (електрически) синхронизирано – трептенето им се съгласува по фаза с това на трептенето се светлината (макар и честотата да е различна).
Не е известно колко надълбоко в мозъка може да се разпространят тези трептения и дали това, че не се разпространяват надълбоко е достатъчно успокоение.
Предполага се, че в повечето случаи ефектът от амплитудно модулираната (и в частност широчинно-импулсно модулираната) светлина е само едва забележимо намаляване на скоростта на възприемане на визуална информация, но при някои хора се наблюдава главоболие, а при хората с фоточувствителна епилепсия може да провокира пристъпи (не ми е известно колко е горната граница на честотата, при която няма ефекти и дали има такава).
Има и проблеми с електромагнитните смущения, ако се ползва ШИМ на по-висока честота.
в момента ледовете на китайските крушки продавани в алиекспрес също са свързани последователно. Двете крушки които имам са с по 36 светодиода свързани последователно.
ОтговорИзтриванеКакво предлагате за да се получат необходимите 110 волта?
Какво предлагате за решаване на проблема с честите повреди дължащи се на високото напрежение в малките часове на нощта?
п.п. китаеца няма полза от неизгарящи крушки
п.п.п. китаеца няма полза от решение по скъпо от 1 долар... дори и един долар е много предвид, че това е цената на лед крушка с безплатния шипинг.
Правилно проектираните светодиодни крушки съдържат AC/DC преобразувател със стабилизатор на ток на изхода - на входа се подава променливо напрежение, на изхода има постоянен ток, който се регулира. Тези крушки работят при напрежение от 100 до 240 волта нормално - светят еднакво при промяна на напрежението в тези граници, защото токът през светодиода се регулира.
ИзтриванеСветодиодите на евтините крушки се захранват с кондензатор (последователно), грец и кондензатор (паралелно на светодиодите, ако изобщо има такъв). При този вариант токът през светодиодите нараства при нарастване на захранващото напрежение - т.е. работят в много тесен диапазон около 230 волта.
За да не изгори крушката при повишаване на напрежението трябва да се ползва първия вариант, който разгледах в горния коментар - със стабилизатор на ток. И на входа да има кондензатори с по-голямо пробивно напрежение.
ИзтриванеНяма да е излишно и един варистор с вградена термозащита да се сложи на входа - за защита от импулсни пренапрежения.