Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Защо CFD-тата не са толкова сигурни, колкото покупката на реални активи

Когато купиш CFD от другата страна може да не е реална акция или реално злато/сребро, а някой друг спекулант с къса позиция.

Ако при покупка на CFD от страна на клиента инвестиционният посредник (ИП) купува реални активи (акции, злато, сребро) 1:1 - тогава не би трябвало да има проблем - договорът за разлика е обезпечен с реални активи.

Но на практика това не винаги е така. От другата страна може да е клиент на същия или на друг ИП (доставчик на ликвидност), който има къса позиция в същия инструмент. В този случай обезпечението не е с реални активи, а със задължението да се платят едни пари. А тези пари са в банкова сметка някъде.

Помислете над това и си представете какво ще стане ако парите от банковите сметки на ИП, неговите "доставчици на ликвидност", доставчиците на доставчиците и т.н. изчезнат.

Предимството на купуването на CFD върху злато и сребро е, че има начин (при липса на лост) да не се плащат годишни разходи (такса съхранение, swap). Недостатъкът е, че ако банковата система се срине може да се изгубят пари.

Вярно е, че има гаранционни фондове, парите по банковите сметки са гарантирани.

Но не бива прекалено много да се вярва на гаранционни фондове. Като стигне онова кафявото до перките на вентилатора не се знае какво ще стане. Банкова ваканция, капиталови контроли... И докато трае това (може да отнеме години - вж. Гърция и Кипър) нямаш достъп до парите си. А инфлацията ги изяжда.

Помните ли подстригването на депозитите в Кипър? Може да се случи и в други държави.

Коментари

Финансовите услуги и червената лента

Да спрем банковия и картовия лобизъм

Знаеш ли какви промени в законите ти готвят? Готов ли си да се подчиняваш на господарите си?

Ново! От 2023 година! Нашите законотворци (които изобщо не взимат пари за писане на закони) пак пишат промени в закон по много подозрителен начин. Промените са "скрити" в края на проект за закон, в заглавието на който се твърди, че ще се изменя ДОПК. Обаче се оказва, че това не е съвсем така - променят се и други закони...

Опитват да вкарат промени, които само до преди месеци не успяха! Дали този път ще успеят да гласуват в интерес на тесен кръг лица?

Демокрацията работи само ако гражданите се интересуват какви закони смятат да се гласуват в Народното събрание. Също така, за да работи демокрацията, се налага и народните представители да са наясно с това, което гласуват.

Да спрем банковия лобизъм!

Популярни статии

За вредата от озонаторите и йонизаторите на въздух

Ремонт на печка духалка (ремонтирана преди това неправилно от неизвестен майстор)

Снимане на публични и обществени места - правни аспекти

По-лоша частна пощенска услуга от Български пощи? Запознайте се с услугата „пощенско писмо“ на Еконт

Търся си приятелка

За вредата от позитивното мислене (положителното мислене) - какво мислят истинските психолози по въпроса

Проблемът с амплитудно модулираната светлина и ползването на широчинно-импулсна модулация за регулиране на яркостта на светлинни източници

Илюзията за умения (illusion of skill) - професионалните мениджъри на фондове се затрудняват да бият по доходност индексните фондове, освен по случайност

Блогове

Още, още блогове

Още блогове

Всички публикации в блога (цъкни тук за да се отвори архива)

Показване на още