Кой се страхува от „работещите туристи“, които отиват на „почивка“ и си взимат дистанционна работа с тях?
Ако ходите в някоя държава като „работещ турист“ (комбинирате туризма с дистанционна работа) не трябва да казвате, че смятате да работите дистанционно. Ако го направите няма да ви дадат виза. Така съветват коментиращите в тази публикация в групата за програмисти.
С нарастване на разходите за наем в големите градове става все по-привлекателно да се ходи на „работна почивка“ в по-бедните държави, където разходите за „почивката“ не са по-големи от разходите за живот в София например.
Навити за зимна ваканция в Тайланд Ноември, Декември и Януари? Цените са като/по-евтини от София за квартира, храна. Зак'во да стоим на студа?
Бих добавил към студа и смога. В топлите държави няма такъв смог, защото не се отопляват.
И като си вадите визи, не казвайте, че можете да работите от там, защото те това не го обичат. Отивате на туризъм, да учите бойни изкуства, гмуркане, готвене, да разглеждате. Имате собсвен бизнес и имате работници и можете да си позволите да ви няма повече време или сте си взели gap year щото сте прегорели на работа.
В случая обаче забраната да работиш за чужда компания няма смисъл. Защото ти не „отнемаш работни места“ на местните. Носиш си работата отвън със себе си.
Програмистите, които идват в Тайланд като „работещи туристи“ определено са по-добре платени от средното за страната, така че държавата има полза от такива хора, които идват за да работят дистанционно скъпоплатен труд и харчат парите си там, като по този начин плащат данъци (данъкът върху недвижимите имоти го плащат косвено, може да имат ДДС и данък върху продажбите, печалбата на фирмите, които обслужват работещите туристи също се облага с данък).
Полза от „работещите туристи“ има не само за обръчите от фирми, които усвояват данъчните приходи, но и за местното население, защото имат клиенти, които харчат вкарана отвън валута.
Имиграцията на работещи бедни може да се спори, че е обезпокоителна. Обаче да се ограничават „работещи туристи“, които харчат в страната над средното – не го разбирам.
Имиграцията на дигитални номади в България не е достатъчно лесна
Коментари
Публикуване на коментар