Може би си струва да си купите време вместо вещи
Не забравяйте, че когато купувате нещо плащате със свободното си време.
Защото времето е пари и обратно. Времето ни е ограничено също както и парите.Вместо да си купувате вещи може да си купите свободно време. Казват му неплатена отпуска. Или да бъдеш „безработен“.
В допълнение към времето, на много хора им се налага да доплатят покупките и със здравето си, било то психическо или физическо.
Радослав Безпризванний написа в своя публикация във Фейсбук (линк към цялата):
Но колкото по-голям е екранът, колкото по-добра разделителна способност и контраст има той, с толкова по-голяма част от времето си трябва да се разделим, за да го превърнем в част от ежедневието си. Това е вярно дори тогава, когато доставката е безплатна.
В периода на гаранция, този екран ще свърши безупречно ролята си - ще разсея мислите ни от непосилната тежест на битието, ще ни забавлява, интригува и разсмива. Тъжното обаче е, че този смарт Full-HD душевен мехлем идва със скрит абонамент, който плащаме всяка вечер. Цената е до болка позната - време, което няма как да си върнеш.
И за да завърша позитивно - има лесно решение на тази привидно патова ситуация, но то изисква воля. Трябва да ограничим желанията си, докато се вслушваме в истинските си нужди. Да се откъснем от програмираните си навици за разсейване от страданията, и вместо това да се свържем истински с хората около нас. Така няма да се нуждаем да търсим щастието отвън, то ще е в нас.
Помислете дали наистина имате нужда от вещите, които планирате да купите. Не е ли по-изгодно вместо тях да си купите няколко дена свободно време, което да прекарате по приятен или полезен начин? Може би е добра идея да практикувате откъсване от Матрицата от време на време - например да излезете на разходка, като се стараете да не мислите за нещата от Матрицата (просто да съсредоточите вниманието си върху непосредствените възприятия, а не да мислите за работата, грижите, политиката - това е вид медитация, която може да ви е полезна).
Не е нужно когато ви дойде наум идея да си купите нещо да реагирате на тази мисъл, може вместо това да помислите - наистина ли имам нужда от това, не може ли да го заменя с нещо друго или просто със спестените пари от покупката му да си купя малко свободно време? Може ли да реша проблема, който смятам да реша с тази покупка, по друг начин, например с метода Via negativa - като премахна нуждата от решаване на този проблем?
Захраних ChatGPT с части от тази статия и статията за изключване от Матрицата. Ето как го разбра:
Този текст изразява идеи за размисъл относно употребата на свободното време и връзката между смисъла в живота и концентрацията върху различни аспекти на съществуването.
Авторът препоръчва задълбочено размисляне преди да се правят покупки и предлага идеята, че по-изгодно може да бъде да се инвестира в свободно време, вместо в материални вещи. В текста се споменава и концепцията за "откъсване от Матрицата", където се предлага да се избегне мисленето за грижи, работа и политика чрез концентриране върху непосредствените възприятия.
Има и откровение за трудностите при постигането на истинска концентрация, тъй като ума често се измъчва с мисли и асоциации, които идват от виртуалния свят или "Матрицата". Подчертава се и важността на "блуждаещия ум", което позволява на мозъка да генерира идеи и решения във фонов режим.
Авторът също така обръща внимание на негативните страни на информационното претоварване и открива ползите от време, прекарано в природата и без прекомерно използване на технологии. Последната част на текста разглежда процеса на размисъл и търсене на смисъл в случайни неща, които идват на ум, като се подчертава, че не всичко, което си мислим, е задължително важно или трябва да бъде обект на внимание.
Друга статия от блога, където разглеждам подобни проблеми, е "Как легално да плащаме по-малко данъци, осигуровки и „данък бюрокрация“". Там разглеждам концепцията за сенчест труд (shadow work) - да не се бърка с нелегалния труд (при който не се плащат дължими данъци и осигуровки). При сенчестият труд държавата не изисква плащане на данъци и осигуровки и с това отпада и цената на червената лента (прекомерната бюрокрация), свързана с облагането на труда. Пример за сенчест труд е когато сами си приготвяте храната вместо да отидете на ресторант. Все още няма закони, които изискват от вас да плащате данъци и осигуровки за този труд (в случай, че приготвената храна не е с търговска цел).
В някои случаи извършването на сенчест труд може да има икономически смисъл и да ви спести пари (напр. защото в цената на храната в ресторанта са включени данъци и осигуровките върху труда на работещите, а също и част от заплатата на счетоводителите и правните консултанти на ресторанта, които се борят с червената лента), в други обаче е обратното (напр. защото като си спестите половин час в приготвяне на храна ще изразходите това време за да спечелите повече, отколкото струва храната в ресторанта).
Коментари
Публикуване на коментар