Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Как демокрацията да работи по-малко зле

Законите, които се приемат (от правителствата на държавите, от наддържавните организации като Европейския парламент) са в прекалено голямо количество за да може гражданите да ги анализират и да гласуват за политиците, които предлагат най-добрите закони.

Много често политиците предлагат "пазарски колички със закони", но без самите текстове на законите, а просто с кратко описание на законите. Много често те предлагат не закони, а какво искат да се случи и по-късно измислят законите. Например обещават да се борят с бедността, а после вместо да правят това правят нещо съвсем обратно по смисъл като твърдят, че правят точно това, което са обещали (което не е вярно) - например пишат закони за минимална работна заплата или вдигането ѝ (известно е, че подобни закони са насочени срещу бедните – за първи път подобни закони приеха в САЩ с цел да отнемат работните места на негрите, повечето от които работят на ниски заплати).

За проблема писах в статията Как се решава проблема със „силата на малцинствата“?, приемам че сте я прочели, защото няма да я преразказвам.

Едно възможно решение е да се ограничи количеството на законите – например 10 машинописни страници на година. Това също не е малко, но практиката показва, че се гласуват много повече закони. Също така е добре да се въведе правило - ако се пишат 10 страници закони да се махат 20 страници най-малко.

Това разбира се не гарантира, че няма да се пишат лоши закони (законодателен спам), но обемът им ще е по-малък и ще си личи.

В момента не си личи, че пишат глупости, просто защото глупостите са в огромно количество и никой не ги чете. Евентуално хората започват да недоволстват тихичко без да правят нещо реално когато се сблъскат директно с някой глупав закон.

В момента двете най-големи заплахи за ЕС са Европейската комисия и Европейския парламент.

Коментари

Финансовите услуги и червената лента

Да спрем банковия и картовия лобизъм

Знаеш ли какви промени в законите ти готвят? Готов ли си да се подчиняваш на господарите си?

Ново! От 2023 година! Нашите законотворци (които изобщо не взимат пари за писане на закони) пак пишат промени в закон по много подозрителен начин. Промените са "скрити" в края на проект за закон, в заглавието на който се твърди, че ще се изменя ДОПК. Обаче се оказва, че това не е съвсем така - променят се и други закони...

Опитват да вкарат промени, които само до преди месеци не успяха! Дали този път ще успеят да гласуват в интерес на тесен кръг лица?

Демокрацията работи само ако гражданите се интересуват какви закони смятат да се гласуват в Народното събрание. Също така, за да работи демокрацията, се налага и народните представители да са наясно с това, което гласуват.

Да спрем банковия лобизъм!

Популярни статии

За вредата от озонаторите и йонизаторите на въздух

Снимане на публични и обществени места - правни аспекти

Ремонт на печка духалка (ремонтирана преди това неправилно от неизвестен майстор)

По-лоша частна пощенска услуга от Български пощи? Запознайте се с услугата „пощенско писмо“ на Еконт

Проблемът с амплитудно модулираната светлина и ползването на широчинно-импулсна модулация за регулиране на яркостта на светлинни източници

Търся си приятелка

За вредата от позитивното мислене (положителното мислене) - какво мислят истинските психолози по въпроса

Илюзията за умения (illusion of skill) - професионалните мениджъри на фондове се затрудняват да бият по доходност индексните фондове, освен по случайност

Блогове

Още, още блогове

Още блогове

Всички публикации в блога (цъкни тук за да се отвори архива)

Показване на още