Законодателният спам намалява ефективността на свободния пазар
Докато четох коментарите по тази тема ми просветна. Не само, че законодателният спам сам по себе си води до прахосничество, но и съществуването му води до намаляване на ефективността на невидимата ръка.
Дори и да има възможност за арбитраж (с което да се повиши някаква ефективност), агентът ще изисква разликата да е достатъчно голяма за да компенсира разходите по преодоляване на законодателния спам.
По този начин много бизнес модели, които биха били работещи и повишаващи ефективността (и съответно богатството на хората) при ниски нива на законодателен спам, няма как да се реализират при високи нива на законодателния спам.
Представете си някой предприемач, който е намерил възможност да печели (например в областта на рециклирането – намалява се замърсяването на природата, като едновременно с това реалзира доход). Ако разходите за преодоляване на законодателния спам са 400 лева месечно, а печалбата от дейността (без отчитане на законодателния спам) е 1000 лева месечно, би било по-изгодно този предприемач да се откаже да се занимава с този бизнес, като вместо това отиде да работи някъде за 620 лева на трудов договор. Обаче, ако законодателният спам струва 120 лева месечно, излиза по-изгодно да се занимава със собствения си бизнес и да печели 880 лева месечно.
Обърнете внимание, че разходите за съществуване на фирма не са само тези за счетоводство и таксите по регистрацията. Има много друг законодателен спам.
Представете си държава, където законодателите са решили да се подиграват с хората. Пишат закон, според който, ако вдигнеш монета или банкнота от пода (или от кош за боклук, сметище и т.н.) и решиш да ползваш монетата или банкнотата за плащане, си длъжен първо да я занесеш при лицензиран разпознавач на фалшиви монети и банкноти, който да взима най-малко 25 лева такса за 1 брой банкнота или монета. И тъй като законописачите са зли нарочно са написали, че законът важи и в случаите когато лицето, което вдига монетата/банкнотата преди това я е изтървало (защото иначе може да се злоупотреби – всеки ще твърди, че вдига банкнота/монета, която току що е изпуснал и за него не важи този закон).
В резултат на това хората ще са принудени да не вдигат банкноти и монети с деноминация по-малка от 25 лева – тези с 20 лева, 10 лева, 5 лева и т.н. ще се метат и изхвърлят в кофите за боклук.
Може би ще има опити това да се преодолее като се дресират гарвани, които да събират монетите и банкнотите, но законът ще бъде допълнен за да не прави разлика как точно монетите и банкнотите са били вдигнати от пода.
Коментари
Публикуване на коментар