Енергийно ефективни индикаторни светодиоди
Интересно защо няма маломощни светодиоди, които са с два извода, но са съставени от няколко светещи диода, свързани последователно.
Това е начин да се пести енергия - примерно ако имаме 9 волта захранване и трябва да светнем един индикаторен светодиод 5mA ще хабим много енергия за да топлим резистора, който ограничава тока му (близо 4 пъти повече енергия ще се хаби от резистора спрямо енергията, която ще харчи светодиода).
Ако сложим 5 светодиода последователно (и в един корпус - със същия размер като корпуса на един светодиод) може да намалим тока на 1 mA и ще получим същото количество светлина. И ограничаващият резистор ще прахосва по-малко енергия. (Светодиодите са например червени с пад на напрежение 1,7V.)
Захранването на всеки светодиод с импулсно захранване е непрактично, по-евтино излиза да вържем няколко светодиода последователно и да намалим тока през тях съответстващо (за да получим същото количество светлина).
Виждал съм светодиоди с три извода, които съдържат два диода. Също така и светодиоди с два извода, които съдържат в корпуса си два светодиода и интегрална схема, която ги превключва (за да мигат разноцветно). Така че я има технологията и не са чак толкова скъпи. Щом може в един корпус да се събере интегрална схема и два светодиода - ще може лесно да се съберат и 5 светодиода, свързани последователно.
На снимката има мигащ светодиод с три диода и интегрална схема, която ги управлява.
Коментари
Публикуване на коментар