Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Важно е да развиваме езиковите си умения

Григор Гачев написа:

Преди десетина години ми беше попаднал материал за едно западнало училище в Стейтън Айлънд. Уви, в момента не успявам да го открия - ако някой успее, ще съм му благодарен.

Там новодошла нахъсана директорка установява, че учениците масово имат катастрофално лоши резултати, понеже всъщност не владеят езика. Не английския - изобщо. Не умеят да четат, да пишат, да се изразяват с не най-прости изречения... И след консултации с експерти и прочее издала заповед - петнайсет минути от всеки час, независимо от предмета, са за проверка на есета, написани от учениците по темата на урока.

И това било само началото. По-нататък преподавателите били задължени да карат учениците да използват съставни изречения („еди-какво си, НО еди-какво си...“), сложни изречения с подчинена част и т.н. Накратко - да ги обучат да използват словото като инструмент. Това, което обикновено го имаме за даденост.

Съпротивата била голяма, някои учители се наложило да бъдат уволнени. След като обаче правилото било надеждно приложено, успехът на учениците запълзял нагоре. Способността им да четат, разбират и комуникират - също. По думите на една от ученичките: „Преди учебникът беше море от букви, в което се давех. Сега вече го чета и го разбирам, и мога да го обясня.“

В началото типичното есе било едно изречение от сорта на „Александър Велики е много велик.“ Година по-късно обаче есетата вече били по страница и повече, на смислен език, с лекота предаващи сложни заключения... И училището от пример за провал, с на практика нула завършили го приети във ВУЗ, се изкачило в горната четвърт в град Ню Йорк.

... Мисля си - дали не е добре да изкараме владеенето на езика и умението да се изразяваш с него вид елитизъм. „Нещо не за всеки идиот.“ Не ми хрумва по-добър начин да накараме децата и тинейджърите да започнат да наваксват по него. 🙂

Коментари

Финансовите услуги и червената лента

Да спрем банковия и картовия лобизъм

Знаеш ли какви промени в законите ти готвят? Готов ли си да се подчиняваш на господарите си?

Ново! От 2023 година! Нашите законотворци (които изобщо не взимат пари за писане на закони) пак пишат промени в закон по много подозрителен начин. Промените са "скрити" в края на проект за закон, в заглавието на който се твърди, че ще се изменя ДОПК. Обаче се оказва, че това не е съвсем така - променят се и други закони...

Опитват да вкарат промени, които само до преди месеци не успяха! Дали този път ще успеят да гласуват в интерес на тесен кръг лица?

Демокрацията работи само ако гражданите се интересуват какви закони смятат да се гласуват в Народното събрание. Също така, за да работи демокрацията, се налага и народните представители да са наясно с това, което гласуват.

Да спрем банковия лобизъм!

Популярни статии

За вредата от озонаторите и йонизаторите на въздух

Снимане на публични и обществени места - правни аспекти

По-лоша частна пощенска услуга от Български пощи? Запознайте се с услугата „пощенско писмо“ на Еконт

Търся си приятелка

Ще ни нарушават ли правото да се разпореждаме с цифровото си евро ако документът ни за самоличност стане невалиден (както ни ограничават правата да се разпореждаме с банковите си сметки)?

Проблемът с амплитудно модулираната светлина и ползването на широчинно-импулсна модулация за регулиране на яркостта на светлинни източници

Защо вътрешната конкуренция в ЕС е важна и не трябва да прекаляваме с уеднаквяването на европейските държави

Блогове

Още, още блогове

Още блогове

Всички публикации в блога (цъкни тук за да се отвори архива)

Показване на още