Относно проблема с глутена (и също яденето на зърнени храни и твърде много въглехидрати)
Може да изглежда, че не глутенът е причината за здравословните проблеми (non-celiac gluten sensitivity), свързани с консумирането на зърнени храни (при хората, които не страдат от целиакия).
http://chriskresser.com/is-gluten-sensitivity-real
Обаче според Дейвид Пърлмътър глутенът уврежда мозъка – вижте книгата му „Тихите убийци на мозъка“ (англ. „Grain Brain“).
Няма ли тук противоречие?
Може да се направи грешка при тълкуването. В това изследване например, авторите са наблюдавали само за gastrointestinal symptoms. Тоест влиянието на глутена (или изобщо на зърнените храни) върху мозъка изобщо не е било обект на изследване. Следователно не може да се посочва това изследване, като доказващо, че яденето на глутен или на зърнени храни е безвредно.
За съжаление много журналисти не разбраха това и започнаха да пишат статии как било доказано, че глутенът не бил вреден и може да си ядем на воля зърнени храни без да се притесняваме от лоши последици.
Да ям хляб или да не ям - това е въпросът
Има сериозни доказателства, че яденето на твърде много въглехидрати (вкл. и захар) води до лоши последици. В зърнените храни няма незаменими вещества, които да не може да си ги набави човек, ако яде зеленчуци, месо, риба, ядки, плодове.
Да се определи „безопасна доза“ при яденето на хляб и други зърнени храни е изключително сложна задача. По-простото решение е тази храна да бъде елиминирана от менюто. Няма известни лоши последици от отказа да се ядат зърнени храни, защото в тях не е известно да има хранителни вещества, които не могат да се набавят при ядене на зеленчуци, месо и т.н.
За човекът неспециалист е по-лесно просто да вземе решение да не яде хляб и зърнени храни вместо да чете специализираната литература за да прецени дали изследванията, според които глутена или някакви други вещества, съдържащи се в хляба и зърнените храни, са наистина вредни, в какви дози и т.н. В случай, че предупрежденията се окажат неоснователни - хранещият се със зеленчуци (вместо със зърнени храни) ще изгуби малко пари (защото зеленчуците са по-скъпи). В случай обаче, че предупрежденията за вредата са основателни – печалбата е неизмеримо по-голяма от загубата.
Когато насреща ви има животно с големи зъби вие не започвате да анализирате дали то си отваря устата, защото се прозява или иска да ви захапе – просто побягвате. Ако подозренията ви за „лоши“ намерения на животното не се оправдаят – ще сте бягали напразно (бягането е полезно за здравето в умерени дози). Ако подозренията ви са били правилни - печелите още малко време допълнително живот.
Защо не всички растения са отровни?
Решаването на проблема за доказването на безвредност по метода Via negativa
Сайтът, който в момента разполага с възможно най-големият обем достоверна информация (по отношение на храненето) е този: http://nutritionfacts.org/
ОтговорИзтриванеВсеки, който разбира английски език ще се оправи.