Не може да разчитаме на държавата, че ще ни плаща достатъчно пенсии когато достигнем пенсионна възраст
Прогнозират, че пенсиите на хората с ниски доходи ще стават все по-ниски в бъдеще. Не можем да разчитаме на държавата - плащащите пенсионен данък ще стават по-малко, пенсионерите - повече. Пенсионната система е пирамида - вноските, които сегашните работещи плащат се ползват за изплащане на сегашните пенсионери.
Човек трябва да инвестира в здравето си - за да остарява по-бавно, за да може когато достигне пенсионна възраст да е все още млад (трудно е на естествен език да се изрази тази идея, защото явлението "млад човек в напреднала възраст" е ново и звучи като оксиморон).
Талеб е привърженик на Via negativa - вместо да се добавя нещо за да се реши един проблем, да се изважда.
Вместо човек да приема лекарства, за да се лекува след като се е разболял, е по-добре да премахне причините за тези заболявания преди те да са се случили. Същата теза споделя и Дейвид Пърлмътър в новата си книга „Тихите убийци на мозъка“.
Но голям проблем се оказва позитивното мислене - „аз няма да се разболея“. Четете за вредата от позитивното мислене в книгата на Оливър Бъркман „Противоотрова“. В книгата Бъркман разглежда ползата от стоицизма и други интересни неща.
Голям проблем е това, че хората недостатъчно често включват „система 2“ (логичното, бавно и съзнателно мислене), а действията, в резултат от това, че „система 1“ (нелогичното, интуитивното, бързо и подсъзнателно мислене) е взела надмощие, често не са в интерес на съответния индивид.
За да може когато остареете да сте все още млади - научете се да ползвате „система 2“ по-често (но не прекалено често - защото тя бързо се претоварва).
За да работи „система 2“ както трябва трябва да действате в духа на via negativa - да премахнете лошите неща, които вредят на вашия мозък. А какво вреди на мозъка? Вредните меми, които възпроизвеждаме, когато „система 2“ не е успяла да противостои.
Много често възпроизвеждането на вредни меми може да се разглежда като възпроизвеждането на вредни навици. Може да се твърди, че успешните меми са такива, защото възпроизвеждането им се е превърнало в навик. Повече за навиците можете да прочетете в книгата на Чарлс Дюиг „Силата на навиците“. Интересно е да се отбележи, че авторът е успял да не ползва думата „мем“ нито един път в книгата си. Рекордът обаче държи Майкъл Гладуел - той е написал цяла книга за мемите без да спомене думата мем в нея („Повратната точка“).
* * *
Позитивно мислене: „Аз няма да се разболея“.
Стоицизъм: „Ако правя глупости (не включвам „система 2“) ще се разболея, ще остарея преждевременно. Какво да направя за да не се разболея, да не остарея преждевременно?“. Стоицизмът не означава да приемате лошите неща без да правите нищо - ключово за стоицизма е разумното и логично мислене.
* * *
Via Negativa: Adding to Your Life By Subtracting
За съжаление, подходът via negativa в много случаи може да се приложи ефективно само в определен интервал от време. Защото вредните последствия от нещата, които правим често са необратими.
Решаването на проблема за доказването на безвредност по метода Via negativa.
Коментари
Публикуване на коментар