Статистическа манипулация финансирана от Европейския съюз
Контролният въпрос потвърждава тази нагласа: „Кое от изброените твърдения се доближава най-много до представата ви за данъчна справедливост?“, с възможни отговори „богатите плащат повече, останалите по-малко“, „всички плащат малки или никакви данъци“, „всички плащат високи данъци“ и „бедните не плащат данъци“.
„богатите плащат повече, останалите по-малко“ - всъщност това е плоския данък, който се нарича правилно пропорционален (защото ставката му е еднаква).
Когато питат хората дали искат богатите да имат по-голяма данъчна ставка, повечето от тях не разбират думата „ставка“ и си мислят, че ги питат дали богатите да плащат повече данъци (както е в момента - те плащат повече данъци, защото ставката е „плоска“ - няма таван за данъка върху дохода, такъв има само за осигурителния рекет).
Изненадващо, също и нулевите данъци са по вкуса само на една четвърт от анкетираните (24.9%).
Това е доказателство за неспособност да се мисли критично (четвърт от анкетираните!). Нали ако данъците са нулеви за всички няма да има пари за съществуване на държавата и мястото ѝ ще заемат множество организирани престъпни групи за рекет (охранители).
Най-силно одобрение от 47.7% респондентите дават за прогресивния модел: богатите плащат повече, бедните по-малко.
Това е грешно, защото това не е „прогресивен модел“ - това е пропорционалния данък, наричан „плосък данък“.
При прогресивния данък богатите (би трябвало да) плащат непропорционално повече. А разликата между това да плащат повече и да плащат непропорционално повече е съществена.
В статията не пише колко са били респондентите, но вероятно не са били представителна извадка и не са взели мерки да проверят дали разбират какво значи данъчна ставка.
Коментари
Публикуване на коментар