При ецване на платки се получават отровни съединения - как да ги обезвредим
Забелязах, че има много статии за това как да си направим платка в домашни условия, като ползваме химия, която се намира обичайно в домакинството.
Не разбирам защо трябва да се слага подобно ограничение след като във всеки голям град има магазин, от където може да се купи натриев персулфат. И без това ще се налага купуване на фолиран стъклотекстолит от магазин за електронни елементи.
Тъй като няма реално предимство да се ползва оцет, смесен с водороден прекис и натриев хлорид, е под-добре да се ползва натриев персулфат.
При ползване на оцет се получават отровни вещества (тук в коментарите има разсъждения за това как работи тази реакция). Реакцията е твърде сложна за да я разбера за няколко минути, по-лесно ми е просто да си ползвам натриевия персулфат (резултатът от неговата реакция с медта знам как да го обезвреждам).
При ползване на натриев персулфат за ецване на платки се получава син камък, който също е отровен (ползва се за пръскане на лозята за да убива гъбичките). Но лесно се обезврежда като се добави алуминий – такъв лесно се намира (например алуминиевото фолио от шоколада, алуминиевите кенчета от напитки). Реакцията е екзотермична с алуминия, трябва да се внимава да не "избухне" - т.е. слага се по малко - не съм я пробвал лично, но не бих пуснал наведнъж много алуминий преди да видя какво ще стане с малко. При реакция с желязо също се получават относително безопасни вещества:
Na2S2O8 + Cu → Na2SO4 + CuSO4
Na2SO4 + Fe → не би трябвало да реагира (вж. реда на относителната активност)
CuSO4 + Fe → FeSO4 + Cu
Na2SO4 + Al → не би трябвало да реагира (вж. реда на относителната активност)
CuSO4 + Al → AlSO4 + Cu
Аз имам едно шишенце с такъв разтвор, още не съм го обезвредил. Като се реша ще го снимам да гледате сеир.
При реакцията с алуминия се получават относително безвредни вещества (и се утаява мед).
При ползване на железен трихлорид за ецване на мед се получава отровния CuCl2:
2FeCl3 + Cu → 2FeCl2 + CuCl2
Може да се обезвреди с желязо:
CuCl2 + Fe → Cu + FeCl2
Помня, че го правих това когато ползвах железен трихлорид за ецване – като сложа железен гвоздей по него се отлага медта.
Не забравяйте очилата и ръкавиците. Капки от разтвора може да паднат в очите, ако се случи нещо непредвидено (например изтървете платката вътре и разтворът се разплиска). Разтворът на железен трихлорид може да отдели хлор (отровен газ).
Коментари
Публикуване на коментар