Ремонт на датчик на движение Kanlux Zona JQ-37-W (не изключва понякога)
Оказа се, че датчикът за движение не работи с енергоспестяваща крушка, която има голям пусков ток - релето понякога залепва и крушката не се изключва когато мине зададеното време.
Проблемът се наблюдава когато се ползва качествена светодиодна крушка (която е с грец и кондензатор на входа и светодиодът се захранва с постоянен ток, поради което не се наблюдава амплитудна модулация на светлината).
В началото на схемата има грец, после голям електролитен кондензатор. Евентуално някакъв резистор, който да играе ролята и на предпазител - изпарява се проводящият материал при претоварване.
С евтините крушки с кондензаторен делител на напрежение (и липса на адекватна филтрация на захранващия ток на светодиода) не се наблюдава голям пусков ток и не съм забелязал релето да залепва. Но пък такива крушки избягвам да ползвам, защото светлината, която излъчват е амплитудно модулирана.
Примерна схема на крушка с кондензаторен делител на напрежение, източник на картинката:
Има няколко начина да се ограничи пусковия ток, обаче е скъпо - крушката ще струва няколко стотинки повече.
Ако сложат малък резистор - няма да се ограничава много тока. Ако сложат голям резистор - много ще грее. Ако сложат елемент, който си мени съпротивлението с температурата (NTC thermistor - при загряване, след като крушката е вече светнала, си намалява съпротивлението) - ще струва повече. Ако направят по-сложна схема (MOS транзистор, който да шунтира ограничителния резистор след определено време) - ще струва още повече...
Ако ви се повреди стълбищния автомат на входа, защото сте сложили светодиодни крушки - да не се чудите защо. В нашия вход има контактор, свързан към стълбищния автомат. Така издържа по-дълго.
Според документацията този датчик за движение е подходящ за обикновени крушки с мощност до 1200W, компактни флуоресцентни лампи до 700W и светодиодни крушки до 180W (моята крушка е 14W и въпреки това датчикът не работи коректно с нея).
След като масово навлязоха светодиодните крушки започнаха да се появяват такива проблеми - релетата не са предвидени за големия пусков ток на светодиодните крушки с грец и кондензатор на входа.
След замяна на релето с друго (по-голямо, свалено от духалка за сушене на ръце) залепване на релето не се наблюдава.
Недостатък на този модел датчик за движение (Kanlux Zona JQ-37-W, схема) е, че се нуждае от няколко секунди за да включи след подаване на захранващо напрежение (т.е. когато се включи захранването от ключа за осветление се чака няколко секунди за да се включи крушката, ако релето не е залепнало (т.е. ако работни нормално).
Допълнение от 2024 година
Не е имало проблеми с релето след смяната.
Забелязах, че понякога след изключване датчикът (този или другия - имам два в паралел за да обхвана по-голяма площ) включва крушката отново и така няколко пъти.
Хипотезата ми е, че причината след изключване да се включва веднага се дължи на инфрачервените лъчи, които крушката излъчва. При изключване инфрачервените лъчи рязко спадат и това се тълкува от датчика като някакво движение.
Възможни решения:
- Да се ползва крушка, която загрява по-малко (по-малко инфрачервени лъчи).
- Да се позиционира екран, който прекъсва пряката инфрачервена светлина от крушката към датчика (но това може да не е достатъчно, защото инфрачервената светлина се отразява от всички повърхности).
Възможно е и друг фактори да влияят на това поведение, защото обикновено след няколко такива включвания цикълът спира.
Коментари
Публикуване на коментар