Още един закон, който дава възможност за блокиране на сайтове - какъв е проблема с филтрирането на Интернет накратко
Цитат от новия закон, който дава права на Агенция „Митници“ да нареди „временно спиране (блокиране) на достъпа до съответните интернет страници“:
(8) В случаите на ал. 7, когато информацията не е премахната в тридневен срок от нейното публикуване, директорът на Агенция „Митници“ или оправомощено от него лице издава решение за преустановяване на нарушението чрез временно спиране (блокиране) на достъпа до съответните интернет страници, на които са публикувани обявите/съобщенията.“
Това значи, че „временно“ е възможно блокиране на сайтове без решение на съда.
(9) Решението по ал. 8 се публикува на интернет страницата на Агенция „Митници“ на датата на издаването му. Лицата по ал. 7, както и лицата, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, се смятат за уведомени в деня на публикуването.
(10) Срокът за спиране (блокиране) на достъпа до интернет страниците е от 7 дни до един месец.
(11) Когато в 7-дневен срок от публикуване на решението по ал. 8 информацията за продажбата на забранени акцизни стоки и отпадъци от тютюн не е премахната, директорът на Агенция „Митници“ или оправомощено от него лице отправя искане до председателя на Софийския районен съд да постанови всички лица, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, да спрат (блокират) временно достъпа до съответните интернет страници.
(12) Председателят на Софийския районен съд или оправомощен от него заместник-председател се произнася по искането в срок до 72 часа от постъпването му, като определя срока по ал. 10. Издаденото от съда разпореждане се публикува на интернет страницата на Агенция „Митници“ на датата на получаването му.
(13) Лицата, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, са длъжни да спрат (блокират) достъпа до съответните интернет страници в срок до 24 часа от публикуване на разпореждането на съда.
(14) Лицата по ал. 13 са длъжни да съхраняват информация за датата и часа, на която е спрян (блокиран) достъпът до интернет страниците, данни за домейна и IP адресите на блокираните интернет страници, както и информация за достъпването на блокираните страници от ползвателите на обществените електронни съобщителни мрежи и/или услуги. За удостоверяване изпълнението на разпореждането на съда, при спиране (блокиране) на достъпа до интернет страниците лицата изготвят дигитална снимка (скрийншот) на екранната форма, запазена във формат PDF или в друг подобен файлов формат, гарантиращ невъзможната му манипулация.
Когато списъкът със „забранени“ сайтове нараства се увеличава вероятността да попаднете на сайт, който не е „забранен“, но е блокиран от системата, защото ползва същия IPv4 адрес. Причината за това е, че все повече нараства популярността на услуги като CloudFlare. Самите сайтове може да се хостват на съвсем различни сървъри, но трафикът към тях минава през малък брой IPv4 адреси - тези на CloudFlare, Incapsula и други подобни услуги (предоставящи load balancing, CDN, защита от DDoS и т.н.).
Тоест, въпреки че сайтовете не ползват „споделен хостинг“ (хостват се на различни сървъри), огромен брой сайтове ползват колективно малък брой IPv4 адреси и така се повишава вероятността някой сайт случайно да бъде засегнат от филтрирането.
При това положение технически няма как да се блокират определени сайтове без това да засегне и други сайтове.
Повече по темата писах в статията Филтрирането на Интернет е противоконституционно и голям срам за българите (поне тези от тях, които не са с робско мислене).
Примери за случайно блокирани сайтове (само защото ползват CloudFlare).
Снимка: Pixabay:107860.
Коментари
Публикуване на коментар