Не само UV лъчите, но и IR лъчите може да са вредни за тялото
Не само ултравиолетовото излъчване е опасно, инфрачервеното излъчване може да бъде вредно също.
1. По-дълбоко проникване. Инфрачервените лъчи, особено близките инфрачервени (NIR), проникват по-дълбоко в кожата от UV, достигайки дермата и подкожните слоеве.
2. Затопляне. Топлината стимулира производството на свободни радикали, увреждащи кожните клетки. Ускорява разграждането на колаген и еластин, което води до бръчки.
3. Възпаление. Хроничното излагане на инфрачервени лъчи увеличава възпалителните процеси в кожата, което допълнително допринася за стареенето.
Освен вредна инфрачервената светлина може и да бъде полезна при правилна употреба.
Излезе информация за нов слънцезащитен крем, който помага не само против ултравиолетови лъчи, но и помага за охлаждане на тялото (според статията старите видове слънцезащитни кремове охлаждат с 3 градуса, а новия с цели 6 градуса).
Най-добрата защита от силни инфрачервени лъчи е да стоим на закрито. Кремовете са гадни и се отмиват, може да имаме фалшиво чувство за сигурност (кремът да се отмие, а ние да си мислим, че е още на мястото си). При дрехите си личи кога не са на мястото си, защото са видими с просто око.
Дрехите са много по-практични от кремовете, защото се слагат и свалят много по-лесно и не са гадни като кремовете, не замърсяват морето така както кремовете го замърсяват.
Вместо да се пържим на плажа със слънцезащитен крем (който не ни предпазва кожата особено от изпържване с инфрачервени лъчи дори и когато ни предпазва от ултравиолетови) е по-добре просто да ходим на плаж в късния следобед или вечер когато ултравиолетовата и инфрачервената радиация на Слънцето са по-слаби.
Повече за вредата от ултравиолетовите лъчи писах в статията с провокативно заглавие "Аз съм прав, а повечето други хора грешат".
Хубавото на дрехите и избягването на силна слънчева светлина е, че ако просто се носят дрехи вместо слънцезащитен крем (или се избягва излагане на силна слънчева светлина) няма нужда да се доказва безвредност на слънцезащитния крем, защото такъв не се слага.
Титаниевият диоксид е вреден ако се яде или диша.
Няма доказателства, че наночастиците на титаниев диоксид проникват в кожата, но те могат да бъдат по-ефективни в блокирането на UV лъчите, защото предлагат по-добро покритие с по-малко продукт.
Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA) и други здравни организации твърдят, че титаниевият диоксид е безопасен за външна употреба в козметични продукти, при условие че не се използва в прекомерни концентрации.
Коментари
Публикуване на коментар