Влязох в книжарницата да разгледам и си тръгнах с една торба книги
Влязох в книжарницата (Сиела във ФКЦ Варна) за да разгледам, обаче видях интересна книга в кошниците и кашоните с намалени книги, продължих да ровя, докато не прерових всичко, и накрая си тръгнах с торба, пълна с 5 книги.
Може би допаминът ми е скочил когато намерих първата книга. (Мисля, че това с намаленията е някаква психотехника - като види намалена книга на потребителят му се вдига допамина и е склонен да купува още и още... В книжарницата продават кафе и разни захарни неща (май имаше и тортички, ако не ме лъже паметта), което подкрепя теорията ми. Познайте защо в IKEA и на други места продават сладки неща (въпреки, че няма логика в магазин за мебели да продават торти). Д-о-п-а-м-и-н!)
Не очаквах да намеря книгите на Лудвиг фон Мизес („Антикапиталистическото мислене“) и Мат Ридли („Червената царица“). Първата беше намалена от 9 на 2 лева, а втората - от 14 на 5 лева - направо без пари.
Лудвиг фон Мизес и Мат Ридли нямат нужда от реклама, ще пиша само за другите.
Книгата на Денис Генпо Мерцел „Необятен ум, необятно сърце“ (Big Mind Big Heart: Finding Your Way) я рекламират като изчистена „от всякакви религиозни елементи, специфични за източните медитативни традиции“. Писана е от американец. Методът бил голяма работа - „най-важното и оригинално откритие в историята на будизма за последните два века“. Ако вярваме на рекламата, написана на корицата. (Корична цена 12 лв, намалена на 5 лв.) Книги на подобна тематика (философия, религия) от древни времена (или нови, но с „ню ейдж“/„постмодернистични“ термини) не понасям. Пробвал съм да чета за будизъм и класическите философи, ама е голяма мъка. Предпочитам някой съвременник да ми каже „какво е искал да каже авторът“ на съвременен език (това е една от причините да харесвам книгите на Талеб, както и книгата на Оливър Бъркман „Противоотрова“ - той спестява доста от модерните глупости „ню ейдж“/„постмодернизъм“, които може да намерите в книгите на Екхарт Толе и казва основните идеи без тях; после четох Толе в оригинал и се смях на някои изрази, които ползва - явно издателите са го накарали, за да се продава книгата на "спиритуалните" хора - вж. "How to be Ultra Spiritual (funny) - with JP Sears).
В тази статия го критикуват: Big Mind™ Sucks (Part A Million). Но доколкото разбрах (прочетох малко) - става въпрос не за книгата, а за личността на автора - искал от един негов клиент да говори за проблемите си пред публика от 250 човека и камера...
Другите две книги - „Трудова мотивация“ и „Управление на възнагражденията“ - са написани от български автори, авторът на първата (Марин Паунов) даже е преподавател в български университет. Купих ги за да се запозная какви неща учат студентите в българските университети. Чел съм „Мотивацията“ на Даниел Пинк, която силно препоръчвам. Интересно ми е дали преподават тези сравнително нови открития за човешката мотивация, за които пише Пинк в „Мотивацията“.
Добавено на 4 август 2017: прочел съм я донякъде и имам някои забележки, особено за някои разсъждения, свързани с еволюцията чрез естествен подбор. Авторът взима предвид и новите неща, за които пише Даниъл Пинк. Когато я завърша може и да напиша повече.
При прелистване и четене на случайна страница, книгата на Марин Паунов „Трудова мотивация“ ми изглежда по-човешки написана (повече в стил на „Мотивацията“ на Пинк), а другата (Божидар Каменов, „Управление на възнагражденията“) е в по-„университетски“ формат от типа „и на мен не са ми ясни нещата, ама ще начертая разни таблици и ще говоря умно“. Като гледам съдържанието (заглавията на главите) ми се струва, че „Управление на възнагражденията“ е повече със счетоводно-бюрократична насоченост (откъм формалните глупости, свързани със заплащането на труда на бачкаторите), отколкото има нещо общо с психологията, ама за 2 лева - толкова (корична цена: 10 лева). Според написаното на задната корица - авторът „има дългогодишен опит в разработването и практическото въвеждане на системи за възнаграждения и придобивки, управление на трудовото представяне, системи за допълнително стимулиране.“ „Работил е в различни области в управлението на човешките ресурси: стратегическо планиране, набор и подбор, развитие на на персонала, управление на представянето, създаване и развитие на възнагражденията за няколко големи международни компании.Като консултант е участвал и управлявал проекти по оценка на длъжностите, анализ ефективността на системите за управление на човешки ресурси, създаване на политики по възнаграждения и управление на представянето за фирми от тежката промишленост и строителството, производствени предприятия и организации от финансовият сектор.“ На корицата пише, че книгата е „базирана на утвърдени в света и у нас теории и практики“, което предполага, че ще пише за психологията (мотивацията), ама дали пише за новите теории - не знам.
Ако някой не е разбрал - това беше ревю на книги, които не съм чел. Когато ги прочета може да пусна ревю в стил „ревю на книги, които съм чел“.
Ами купувай си електронни книги бре! Аз последната, която си купих е „Скалата“ от Даниел Богданов.
ОтговорИзтриване