Новите технологии ще освободят много неквалифицирани работници, какво да се прави с тях?
Изненадващо, обаче автоматизацията ще създаде възможности за печалба, свързана с неквалифицирания труд.
Новите технологии правят труда на много хора излишен. Тези хора ще бъдат принудени (ако държавата не им дава твърде големи социални помощи, базов доход и т.н.) да си търсят работа.
Да, ще се отворят нови работни места. Поради повишената продуктивност хората, които са компетентни и образовани (тези, които създават и поддържат новите технологии) ще имат купища пари за харчене. И има възможност някой да им ги вземе. (Възможност. Някой трябва да го направи. Това не става автомагически.)
Обаче проблемът е, че има дефицит на хора с въображение, които да измислят как да създадат нови бизнеси, които да обслужват нуждите на високоплатените специалисти като ползват труда на "изгубилите си работата" работници, заменени с машини.
Типичното социалистическо-етатистко решение да се вземат парите на "богатите" и да се дадат на "нуждаещите се" знаем до какво води. Не сме стигнали толкова високо ниво на продуктивност на технологиите (като в научната фантастика), че да е възможно държавата да реши проблема по този начин.
Така че се налага частният сектор да го реши.
Сещам се за вица с онзи икономист, който не вдига банкнотата от земята, защото ако беше истинска, някой щеше да я е вдигнал до сега.
В реалността обаче на земята се въргалят бали с пари. И няма кой да ги вземе.
Има много хора, които биха могли да правят неща, от които има полза. Обаче не го правят. Чакат някой да "ги вземе на работа" и да им казва какво да правят, как да го правят и кога да го правят.
Коментари
Публикуване на коментар