Как да направим машина на времето
Казват, че телескопите са машини на времето – с тях се гледа миналото (виждаме далечните обекти такива, каквито са били когато светлината от тях е била излъчена).
Недостатъкът на тази „машина на времето“ е, че не можем да превъртаме „напред“ и „назад“.
Обаче може би има практически възможен начин това да стане. И е много прост. Само трябва да направим така, че телескопът да се движи (в посока към/от източника на светлина). Колкото е по-голямо разстоянието от източника на светлина, толкова по-ефективна е тази „машина на времето“.
Интересно ми е дали този ефект го взимат предвид когато ползват големите телескопи (телескопът се движи заедно със Земята, която се движи спрямо обектите, които наблюдаваме с променлива скорост – заради въртенето около Слънцето, около центъра на Млечния път и т.н.). Дали са наблюдавали два пъти избухването на свръхнова например?
Някой писател на научна фантастика сетил ли се е да напише за избухване на свръхнова, при което някой се е сетил просто като бяга (!) да си спечели малко повече време преди опасното събитие да го застигне. (Всъщност този сценарий има недостатък – ако бягането може да има осезаем ефект, то няма да има смисъл, защото свръхновата ще е на твърде голямо разстояние и радиацията няма да е опасна.)
> Дали са наблюдавали два пъти избухването на свръхнова например?
ОтговорИзтриванеНе, разбира се, защото Земята се движи доста по-бавно от светлината
за да направиш това което казваш - да наблюдаваш едно и също събитие два пъти чрез движение - се иска да пътуваш с по-голяма скорост от тази на светлината
ОтговорИзтриванене си толкова умен колкото си мислиш
И аз мислех, че се изискват някакви невъзможни за постигане на практика условия, обаче Брайън Грийн обяснява в книгите си (и на видео) как може с пешеходна скорост да се постигне подобен ефект, ако наблюдателят се намира достатъчно далеч.
ИзтриванеПрочети какво е писал Брайън Грийн, който може би е по-умен от мен, и тогава поставяй диагнози кой колко е умен.