Зърнените храни могат да те спасят от гладна смърт, но това не ги прави добра хана
Казват, че тестените изделия (зърнените храни) са храните, благодарение на което човечеството е оцеляло. Но това, че зърнените храни може да те спасят от гладна смърт не ги прави добра храна.
Не ми е известно в зърнените храни да има вещества, които произхождат от зърната (не са добавени при готвенето), които да не се съдържат при ядене на други безопасни и полезни растителни храни.
Ето примери за растителни храни, които не са по-скъпи от тестените изделия или ако са по-скъпи не с много:
- Боб
- Леща
- Картофи
- Ориз
- Тиква
- Елда
- Киноа
- Моркови
- Лук
- Зеле
Недостатъкът им е, че трябва да се готвят. И не са толкова удобни като тестените изделия (тестеното изделие се слага в евтина опаковка и има голям срок на годност).
Много е трудно продължително време организмът ти да работи оптимално само на растителна храна.
Ето примери за храни от животни, които са сравнително евтини (защото готвенето им е една идея по-трудоемко):
- пилешки черен дроб
- пилешки воденички
- кокали с остатъци на месо (вари се и бульонът е полезен, остатъците от месо - също)
Ако съм пропуснал някаква храна, която е евтина и безвредна - пишете.
Навиците на хората са голям проблем. Трудно ги променят. Трябва голямо усилие. Аз успях да променя моите след като бях станал над 80 килограма. Промених навиците си (спрях тестените изделия и храните с добавена захар, започнах да ям разумни порции безвредна и полезна храна) и от няколко години теглото ми е нормално.
Много е лесно просто да се оставиш на течението и да ядеш евтините тестени изделия. Тесто слагат в много видове храни, които е "нормално" да се консумират. Защото тестото е евтин материал и след добавяне на захар, сол, мазнина става вкусна храна.
Продължават да се разпространяват подвеждащи изводи от онова изследване, което уж твърди, че глутенът е безвреден за хора без celiac disease.
От цитираното изследване не може да се направи подобен извод, защото изследването е наблюдавало само за "gastrointestinal symptoms in healthy volunteers" за ограничен период от време. Тоест – не са наблюдавали за други или за същите симптоми за по-дълъг период от време.
Също така не може да се прави извод, че е разумно да се яде хляб вместо други растения.
Освен това в хляба се съдържа не само глутен.
Въпросът "разумно ли е всички, които не страдат от celiac disease да ядат тестени изделия" няма лесен и убедителен отговор. Тъй като отказът от ядене на тестени изделия не е много скъп (или не е скъп изобщо) няма сериозна причина хората да продължават да ядат тестени изделия.
Освен това различните хора понасят различно тестените изделия - не е само бинарно "или има celiac disease, или няма", има и междинни състояния. Освен това да се гледа само глутена, но не и останалите съставки на зърнените храни е неправилно.
- Решаването на проблема за доказването на безвредност по метода Via negativa
- Относно проблема с глутена (и също яденето на зърнени храни и твърде много въглехидрати)
- Защо не всички растения са отровни?
- Наистина ли безглутеновата диета е вредна?
Ето го страшния списък с хранителни вещества, които може да не ви достигат, ако не ядете тестени изделия (Gluten free diet and nutrient deficiencies: A review.):
- Фибри
- Macronutrient (от резюмето не става ясно кои точно)
- Vitamin D
- Vitamin B12
- Folate (B9, фолиева киселина)
- Iron
- Zinc
- Magnesium
- Calcium
От дълбините на Интернет изрових и още няколко:
- Vitamin B6
- Thiamin (Vitamin B1)
- Riboflavin (Vitamin B2)
- Niacin (форма на Vitamin B3, Vitamin PP)
Какъв е проблема да си ги набавяме с ядене на други растителни и животински храни?
* * *
Който иска да спори с информиран опонент - да прочете книгата на д-р Дейвид Пърлмътър „Тихите убийци на мозъка“ (Grain Brain) и да се опита да оспори твърденията му.
Няма файда да се спори с мен, аз нямам никакви оригинални идеи и аргументи. Методът Via negativa съм го научил от Талеб, за зърнените храни знам от цитирания доктор.
* * *
В проучване от 2020 г. изследователите установиха, че по-високият прием на рафинирани (преработени, англ. refined) зърнени храни (напр. бял хляб, торта и бисквити) следобед корелира с повишен риск от деменция. Редовното похапване на рафинирани зърнени храни между храненията може да направи по-голяма инсулиновата резистентност и възпалението на тялото извънредно време, два фактора, които повишават риска от деменция при човек. Това постоянно възпаление корелира с по-бързия когнитивен спад.
Коментари
Публикуване на коментар