Щом не е забранено да инвестираме - проблем ли е това, че ни ограбват чрез инфлация на декретните валути?
Някои споделят тезата, че щом не е забранено да си държим спестяванията в злато, сребро или някакви други неща - значи не е проблем ограбването чрез инфлация на декретните валути (намаляването на покупателната способност на валутите).
Това не е съвсем така. Причината е в две неща:
1) Волатилност на алтернативните активи за съхраняване на стойност (злато, сребро, борсово търгувани фондове).
2) Транзакционните разходи.
Среброто се облага с ДДС затова към транзакционните разходи слагаме и мерките за преодоляване на този недостатък (най-евтиния начин е да се ползват договори за разлика или борсово търгувани фондове).
3) Counterparty risk (например в случая когато имаме инвестиция в сребро чрез договор за разлика или ETF - дали кюлчетата не са с волфрам по средата, дали не са продадени на повече от едно лице и т.н.).
Защо CFD-тата не са толкова сигурни, колкото покупката на реални активи.
Някои ще се учудят защо казвам инвестиция по отношение на договорите за разлика, нали CFD-тата са само за спекула? Не е точно така, рядко се намират, но ги има - договори за разлика без лост и без разходи за поддържане на позицията (вижте Делтасток например). Но поради данъчното предимство и по-малкия спред може да е по-изгодно да се ползва ETF за целта, въпреки годишните разходи (търгуваните на европейски борси ETFs не се облагат с данък, само дивидентите от тях - ако има такива - може да се облагат с данък).
Причината да имаме волатилност на тези алтернативни активи е, че не се ползват масово като пари. Ако се ползваха като пари (както декретните валути) волатилността им щеше да е по-малка - от порядъка на тази евро-долар, долар-паунд и т.н.
Поради гореизложените недостатъци хората избягват да инвестират в тези активи, ако инвестицията е за кратък срок. Само за голям срок си струва риска и транзакционните разходи. (Ако парите ти трябват след 3 месеца например за този период може да реализираш много по-голяма загуба от тази, породена от инфлацията.)
Практичен начин да се спестяват пари в сребро е да се купи сребърен ETF като XAD6 (има го при инвестиционния посредник без такси Trading212). Обърнете внимание как ако някой е инвестирал през 2011 или 2012 година и му се е наложило да продаде през последните няколко години е бил на загуба. Поради волатилността си този метал не става за краткосрочно спестяване, само за големи периоди от време е вероятно да нямате загуба. Но статистиката показва, че за големи периоди акциите (индексни фондове например) дават по-голяма възвращаемост от металите. Металите не носят дивиденти, носят разходи (напр. фондът XAT6 има 0,4% годишен разход).
Стремежът на хората да се спасят от инфлацията води до образуване на финансови балони - имотен балон, балон на пазара на акциите. Такъв балон наблюдаваме в момента (вижте индикаторът на Бъфет, Price–earnings ratio).
В момента съотношението на цената на златото към среброто показва голяма вероятност инвестицията в сребро да се окаже по-добра от тази в злато.
Коментари
Публикуване на коментар