Шок и ужас - 23% от европейските граждани не считат, че науката и технологиите имат положително влияние върху обществото
The 2013 Eurobarometer ‘Responsible Research and Innovation’ shows that 77% of EU citizens agree that science and technology have a positive impact on society, and the majority of respondents in each country think this way.
Източник: Eurobarometer Responsible Research and Innovation, Science and Technology
В българските медии са превели новината буквално без да помислят (и коментират): „77% от европейските граждани считат, че науката и технологиите имат положително влияние върху обществото“ в същност означава, че 23% от гражданите на ЕС са на противоположното мнение (или нямат мнение?).
Не знам как не се намериха политици, които да се възползват от новите европейски лудити.
Каролев наскоро написа в Twitter, чеДемокрацията е устойчиво управление на посредствени кандидати. Най-добрият избор се жертва в името най-лошият да е невъзможен.
Винаги е било така. Избирателят не може да разбере кой от по-умните от него самия кандидати е най-умен, тъй като не ги разбира.
Но в същото време разбира кой от по-тъпите от него е най-тъп и най-опасен и не го избира. Следователно -> посредствени управляват. Владимир Каролев
Въпросът е на какво ниво е посредственият човек. Успехът на филмчета като Аватар показва, че комфортно живеещият гражданин, който няма никакво понятие от природата, я боготвори като изгубен рай, Природа с главно П, със светещи растения и изгубена магия, докато технологията и науката предимно убиват и тровят и “усложняват” живота.
Гражданинът, който се ужасява от ваксини и ГМО като човешки творения, и дори не подозира какви са били нивата на детска смъртност преди век, от колко паразити и болести сме се спасили, та да не бъдем жертва на генетичната месомелачка на Майката Природа.
Това, което на мен ми дава някакъв умерен оптимизъм е, че капитализмът, технологията и науката работят независимо от човешките убеждения, и че хората се ползват от плодовете им независимо от това дали вярват в тях или не. Това не изключва сценарий, при който се връщаме векове назад в развитието си, но сегашната мрежа от зависимости някак го прави по-малко вероятно.
Мисля си, че ако европейците и американците се откажат от работещите си ценности, азиатците, които вече ги прилагат, може да ги задминат в пъти. Веселин Жилов
Доста повърхностни разсъждения. Първо, какво значи "по-умен" (в цитата на Каролев)? После, във филмчето "Аватар" не темата за природата като рай е основна. И накрая, това че има хора, които (при)виждат технологиите като зло е резултат на злоупотребата с тях. Едва ли някой може да твърди, че с технологиите (както и с всичко останало) не се е злоупотребявало и не се злоупотребява и сега. Така че е нормално да има хора, които, виждайки тези злоупотреби смятат, че това е заради технологиите. И донякъде е добре че има такива хора защото иначе току виж сме останали без спирачка по пътя към (евентуална) екологична катастрофа. Катастрофа, която едва ли някой може да твърди, че е изключена и невъзможна.
ОтговорИзтриване