Защо националните валути струват нещо?
Защо националните валути (фиатни валути) струват нещо и цената им (обикновено) е относително стабилна (инфлацията/дефлацията е от порядъка на едноцифрено число най-често)?
Защо цената им не пада до нулата, при положение, че не са обезпечени със злато или с нещо друго?
Пример за такива валути: американски долар, евро, български лев (когато няма хиперинфлация).
(Да, знам за явлението хиперинфлация, въпросът е защо има периоди когато няма хиперинфлация и тези валути изобщо се ползват за разплащания и за спестяване.)
Зад валутите, които печатат централните банки стои задължението за плащане на данъци в тези валути (и репресивните органи, които те вкарват в затвора, ако не си плащаш данъците). Това води до изкуствено увеличаване на търсенето им (трябва да купиш тази валута за да си платиш данъците) и задържа цената им над нулата сравнително стабилна (само с едно/дву-цифрена инфлация годишно).
Освен това има и държавна принуда държавата да плаща за разходите си (обществени поръчки) в национална валута, има също така да се води счетоводство в национална валута и т.н., което води до това, че хората ги ползват като разплащане – това допълнително стабилизира/формира "пазарната" им цена.
На теория хората биха могли да ползват нещо друго за разплащане когато правят сделки помежду си и да купуват национална валута само когато трябва да си плащат данъците (и да приемат такава валута само от държавата – когато държавата купува нещо с обществени поръчки или по друг начин). В някои държави с традиционна хиперинфлация хората правят точно това – ползват някаква чужда валута (или нещо друго) за плащания помежду си и купуват националната валута когато искат да си платят данъците. Но в останалите държави на хората им е по-удобно да ползват национална валута вместо постоянно да се занимават с обмяна на валута.
Също така в много държави има изискване цените на етикетите да се обявяват в национална валута – би било неудобно да се преизчисляват цените в нещо друго и т.н. – на хората им е по-удобно да ползват една и съща валута за всичко.
Друга причина е конформизма – хората гледат другите с какво плащат когато взимат решение каква валута да ползват за плащания. Също така се съобразяват с това какво им казват господарите.
Да обобщим: причината фиатните валути изобщо да струват нещо и да са използваеми като такива е:
- Изкуственото търсене, което държавата създава като изисква данъците да се плащат с тях;
- Удобството да се ползва същата валута, с която се плащат данъци, и за плащания в частния сектор;
- Удобството да се ползва същата валута, с която държавата купува стоки и услуги от частния сектор, и за разплащания в рамките на частния сектор;
- Конформизъм: другите ползват тази валута, господарите казват да я ползваме.
Или още по-кратко: националните валути (фиатни валути) са обезпечени с монопола на държавата да упражнява насилствено отнемане на пари от гражданите (данъчното облагане е вид кражба – вж. taxation as theft) и от мрежовият ефект (Network effect – „аз ползвам тази валута, защото и другите я ползват“).
Коментари
Публикуване на коментар